Премія Львова – міста літератури ЮНЕСКО


Премія Львова – міста літератури ЮНЕСКО


Вчора, 9 січня, у Центрі Митрополита Андрея Шептицького відбулась урочиста церемонія вручення Премії Львова міста літератури ЮНЕСКО – найбільшої літературної премії, яка присуджується міською владою в Україні.

У 2023 році переможця премії обирали серед авторів та авторок книг, що були видані у 2021-2022 роках. Та цьогорічна премія актуалізована до російсько-української війни й містить спеціальну відзнаку за твори, які стали рефлексією авторів на тему війни. Цьогоріч до участі у конкурсі було зголошено понад 218 видань, з них 10 книг потрапило до короткого списку премії та 10 – до короткого списку спецвідзнаки.

Лауреаткою премії Львова – міста літератури ЮНЕСКО стала Олена Стяжкіна з романом “Смерть лева Сесіла мала сенс” про російсько-українську війну й про долі людей, випадково поєднаних у Донецькому пологовому будинку в 1986-му році. Олена Стяжкіна отримала статуетку премії та грошову винагороду в розмірі 150 тисяч гривень.

Журі зазначило, що твір та авторку нагороджено “За системне дослідницьке і творче торування шляху ідентичности сучасного українця, утвердження соборности подоланням синдромів минулого та розкриття сенсу деокупації, незважаючи на паростки “забиті й забуті”, плеканням живого коріння мови та духу. За переконливу і майстерну романну оповідь про єдність і розмаїття українців у мінливі і складні часи.”

Через складність обрати одного володаря спецвідзнаки, журі прийняло рішення розділити нагороду між двома авторками, які отримали унікальні статуетки та 50 тисяч гривень грошової винагороди. Володарками спецвідзнаки стали:

Ніна Захоженко за п'єсу "Я, війна і пластикова граната". Твір є антологією війни, циклом коротких історій про людей, які шукають способів адаптації до нової реальності.

Журі зазначило, що твір та авторку нагороджено “За вихоплені з гулу перших хвилин всеохопної війни стривожені голоси, драматичні діалоги та інтонації,  якими долається оніміння, за свідчення про Україну від Харкова до Львова, що залишаються у пам'яті, не відпускаючи,  додаючи снаги розповідати історії про те, як залишаємося людьми, понад силу і обставини.”

Ярина Чорногуз за поетичну збірку "[dasein: оборона присутності]".  Поезії, що увійшли до збірки написані під час ротації на фронті. У віршах авторка фіксує реалії російської-української війни, але не зовнішні - фізичні, а внутрішні, тобто метафізичні.

Журі зазначило, що твір та авторку нагороджено   “За утвердження філософії життя та сенсів реальности у війні, за поетичну філософію пам’яті заради майбутнього, за нещадну правду “плодів війни” та “збережену здатність просто усміхнутися”, за віру й упевненість у вічному часі, здобутому у бою.”

Премія Львова – міста літератури ЮНЕСКО – щорічна всеукраїнська літературна Премія, яку присуджують автору або перекладачеві за оригінальний чи перекладний художній твір українською мовою. Цього року премію вручали вп'яте.

Реалізація Премії Львова – міста літератури ЮНЕСКО у 2023 році відбувалася за підтримки м. Тарту (Естонія).

Членами журі у 2023 році стали:

Ірина Старовойт – голова журі, літературознавиця, поетка, кандидатка філологічних наук, доцентка кафедри культурології Українського католицького університету.

Василь Кметь – історик-медієвіст, архівіст, кандидат історичних наук, директор Львівської муніципальної бібліотеки.

 Христина Назаркевич – українська перекладачка, доцентка кафедри німецької філології Львівського національного університету ім. І. Франка.

 Остап Сливинський – поет, перекладач, літературознавець, есеїст, кандидат філологічних наук.

 Анастасія Герасимова – філологиня, літературна оглядачка, арткритикиня, комунікаційниця.

Переможці попередніх років:

2018 - Петро Яценко за роман “Нечуй. Немов. Небач.

2019 – Андрій Содомора за переклад Гесіода “Походження богів. Роботи і дні. Щит Геракла.

2020 - Оксана Луцишина за роман “Іван і Феба.

2021 - Сергій Осока за роман “Три лини для Марії.













Популярні дописи з цього блогу

Мистецький об'єкт "Різдвяна Шопка" авторства Антона Лубія

Заходи з нагоди 211-річниці з дня народження Тараса Шевченка